Номоддий активлар бўйича барча бухгалтерия ёзувлари
Номоддий активларни сотиб олиш, яратиш, амортизация ва ҳисобдан чиқариш бўйича барча бухгалтерия ёзувларини битта қўлланмада кўринг.
Дастурий таъминот, товар белгиси, патент, лицензия — номоддий активларни кирим қилишдан чиқиб кетишигача барча бухгалтерия ёзувлари.
Номоддий активлар (НМА) — қўлга олиб бўлмайдиган, лекин корхонага реал даромад келтирадиган активлар: дастурий маҳсулотлар, товар белгилари, патентлар, ноу-хау, фойдаланиш ҳуқуқлари. Уларни ҳисобга олишдаги асосий савол одатда битта бўлади — актив балансга олинадими ёки балансдан ташқари ҳисобга тушадими. Жавоб мутлақ ҳуқуқларнинг кимда эканига боғлиқ.
Қуйида номоддий активлар бўйича барча ёзувлар — сотиб олиш, текин олиш, устав фондига ҳисса, корхонада яратиш, амортизация, ҳисобдан чиқариш, сотиш ва таъсисчига топшириш — 7-сон ва 21-сон БҲМС талаблари асосида келтирилган.
- Асосий воситалар бўйича бухгалтерия ёзувлари
- Номоддий активлар бўйича бухгалтерия ёзувлари
- Товар-моддий қимматликлар (ТМҚ) бўйича бухгалтерия ёзувлари
- Тайёр маҳсулот ва товарлар бўйича бухгалтерия ёзувлари
- Пул маблағлари бўйича бухгалтерия ёзувлари
Интеллектуал мулк объектларини, агар ташкилот барча мутлақ ҳуқуқларга эга бўлса, НМА таркибида 0400 «Номоддий активлар» счётида ҳисобга олинг.
Агар интеллектуал мулк объектига бўлган мутлақ ҳуқуқларнинг фақат бир қисми олинган бўлса, бундай объект фойдаланиш учун олинган номоддий актив деб тан олинади. Фойдаланишга олинган интеллектуал мулк объектлари ташкилот балансига кирим қилинмагани сабабли улар бўйича 016 «Фойдаланиш ҳуқуқи бўйича олинган номоддий активлар» счётида балансдан ташқари ҳисобини юритиш керак (7-сон БҲМС 8 -параграфи).
Бухгалтерия ҳисобида НМА бошланғич қиймати бўйича ҳисобга олинг:
Бошланғич қийматга киритилмайдиган харажатлар:
сотиб олинган НМА тўлаш билан боғлиқ харажатлар;
активни сотиб олиш билан боғлиқ бўлмаган бошқа харажатлар.
Ушбу суммалар корхонанинг жорий харажатлари сифатида тан олинади (7-сон БҲМС 15-банди). НМА сотиб олиш харажатларини 0830 «Номоддий активларни сотиб олиш» ҳисобварағи дебети бўйича акс эттиринг. Худди шу счётда НМА бошланғич қийматига киритилган барча харажатларни жамланг.
НМА ҳисобга қабул қилиш, фойдаланишга топширишни 0410-0490 счётлари дебетида НМА объектига қараб акс эттиринг (21-сон БҳМСнинг 41-банди).
Номоддий активларни сотиб олишни ҳисобга олинг:
| Дебет | Кредит | Операция номи |
| 0830 «Номоддий активларни харид қилиш» | 6010 «Мол етказиб берувчилар ва пудратчиларга тўланадиган счётлар» | НМА сотиб олиниши акс эттирилди |
| 0830 «Номоддий активларни харид қилиш» | 6010 «Мол етказиб берувчилар ва пудратчиларга тўланадиган счётлар»,6990 «Бошқа мажбуриятлар» | НМА сотиб олиш билан боғлиқ харажатлар акс эттирилди |
| 4410 «Бюджетга солиқлар ва бошқа мажбурий тўловлар бўйича бўнак тўловлари (турлари бўйича)» | 6010 «Мол етказиб берувчилар ва пудратчиларга тўланадиган счётлар» | Сотувчига тўланган ҚҚС акс эттирилди (солиқ тўловчиларда) |
| 6410 «Бюджетга тўловлар бўйича қарз (турлари бўйича)» | 4410 «Бюджетга солиқлар ва бошқа мажбурий тўловлар бўйича бўнак тўловлари (турлари бўйича)» | Сотиб олинган НМА бўйича ҚҚС ҳисобга олиниши акс эттирилди |
| 0400 «Номоддий активлар» | 0830 «Номоддий активларни харид қилиш» | НМА ҳисобга қабул қилиниши акс эттирилди (фойдаланишга топшириш) |
| Дебет | Кредит |
| 0830 «Номоддий активларни харид қилиш» | 8530 «Текин олинган мулк» |
| 0400 «Номоддий активлар» | 0830 «Номоддий активларни харид қилиш» |
Текин олинган номоддий активларнинг келиб тушишини бухгалтерия ёзувлари билан акс эттиринг:
| 0830 «Номоддий активларни харид қилиш» | 8530 «Текин олинган мулк» | НМА текин келиб тушиши акс эттирилди |
8530 «Текин олинган мулк» счёти мулкни текин олиш натижасида ҳосил бўлган захира капиталининг бир қисми тўғрисидаги маълумотларни умумлаштириш учун мўлжалланган (21-сонли БҲМС нинг 357-банди).
Текин олинган мулк қиймати захира капиталига киритилади («Бухгалтерия ҳисоби тўғрисида»ги Қонуннинг 19-моддаси), яъни ташкилот мулкини шакллантириш манба бўлиб хизмат қилади.
Текин олинган НМА корхонанинг ўз капиталини оширади. Аммо кейинчалик ишлаб чиқаришда фойдаланишда ёки сотишда бундай НМА учун ҳақ эвазига 8530 счётидан маблағларни ҳисобдан чиқарманг. 8530 счётидан маблағларни фақат корхона тугатилгандан кейин ҳисобдан чиқариш мумкин. Ушбу ҳолатда 8530 счёти бўйича сальдони таъсисчилар ўртасида уларнинг ташкилотнинг устав капиталидаги улушига мутаносиб равишда тақсимланг ва ёзувлар билан акс эттиринг:
Дебет 8530 Кредит 6610 — корхона тугатилганда таъсисчилар, иштирокчиларга захира капитали ҳисобидан дивидендлар ҳисобланди.
| 4610 «Устав капиталига таъсисчиларнинг улушлари бўйича қарзи» | 8330 «Пайлар ва ҳиссалар» |
| 0830 «Номоддий активларни харид қилиш» | 4610 «Устав капиталига таъсисчиларнинг улушлари бўйича қарзи» |
УФ га ҳисса сифатида номоддий активларнинг келиб тушишини ёзувлар билан акс эттиринг:
| Дебет | Кредит | |
| 4610 «Устав капиталига таъсисчиларнинг улушлари бўйича қарзи» | 8330 «Пайлар ва ҳиссалар» | Таъсисчиларнинг УФ ҳиссалари бўйича қарз акс эттирилади |
| 0830 «Номоддий активларни харид қилиш» | 4610 «Устав капиталига таъсисчиларнинг улушлари бўйича қарзи» | УФ ҳисса сифатида НМА келиб тушди |
| 4410 «Бюджетга солиқлар ва бошқа мажбурий тўловлар бўйича бўнак тўловлари (турлари бўйича)» | 4610 «Устав капиталига таъсисчиларнинг улушлари бўйича қарзи» | Келиб тушган НМА бўйича ҚҚС акс эттирилди (солиқ тўловчилар) |
| 6410 «Бюджетга тўловлар бўйича қарз (турлари бўйича)» | 4410 «Бюджетга солиқлар ва бошқа мажбурий тўловлар бўйича бўнак тўловлари (турлари бўйича)» | Келиб тушган НМА бўйича ҚҚС ҳисобга олинди (солиқ тўловчилар) |
| 0400 «Номоддий активлар» | 0830 «Номоддий активларни харид қилиш» | НМА ҳисобга қабул қилинди (фойдаланишга топширилди) |
| 0830 «Номоддий активларни харид қилиш» | 1000 «Материаллар»6010 «Мол етказиб берувчилар ва пудратчиларга тўланадиган счётлар»6990 «Бошқа мажбуриятлар»6710 «Меҳнат ҳақи бўйича ходимлар билан ҳисоблашишлар»6520 «Давлат мақсадли жамғармаларига тўловлар» ва НМА яратиш бўйича харажатлар суммаси ҳисобга олинадиган бошқа счётлар |
Корхонада яратилган номоддий активларни ҳисобга қабул қилишни бухгалтерия ёзувлар билан акс эттиринг:
| 0830 «Номоддий активларни харид қилиш» | 1000 «Материаллар»6010 «Мол етказиб берувчилар ва пудратчиларга тўланадиган счётлар»6990 «Бошқа мажбуриятлар»6710 «Меҳнат ҳақи бўйича ходимлар билан ҳисоблашишлар»6520 «Давлат мақсадли жамғармаларига тўловлар» ва НМА яратиш бўйича харажатлар суммаси ҳисобга олинадиган бошқа счётлар | НМА яратиш бўйича харажатлар капитал қўйилмалар таркибида акс эттирилди |
| 0400 «Номоддий активлар» | 0830 «Номоддий активларни харид қилиш» | НМА кирим қилиниши акс эттирилди |
НМА бўйича жамғарилган амортизацияни 0500 «Номоддий активлар амортизацияси» счётида ҳисобга олинг.
НМА фойдаланиш хусусиятига қараб у бўйича ҳисобланган амортизацияни одатий фаолият турлари бўйича харажатларга ёки бошқа харажатларга ёхуд капитал қўйилмалар таркибига киритинг. Бунда бухгалтерия ёзувларини амалга оширинг:
Дебет 2000 (2300, 2500, 2700, 9400 ва бошқалар) Кредит 0500 — товарлар ишлаб чиқариш, ишларни бажариш, хизматлар кўрсатиш ёки савдо фаолиятида фойдаланиладиган НМА бўйича амортизация ҳисобланди;
Дебет 0800 Кредит 0500 — капитал қўйилмалар, бошқа активларни яратиш, модернизация қилиш, реконструкция қилишда фойдаланиладиган НМА бўйича амортизация ҳисобланди.
Бундай тартиб Ҳисобварақлар режасига йўриқномадан келиб чиқади.
Номоддий активларнинг қийматини ҳисобдан чиқариш билан бир вақтда, агар бу сумма бухгалтерия ҳисоби 0500 «Номоддий активлар амортизацияси» счётида акс эттирилган бўлса, тўпланган амортизация суммасини ҳисобдан чиқаринг.
НМА ҳисобдан чиқаришдан даромад ва харажатлар:
улар тегишли бўлган ҳисобот давридаги бухгалтерия ҳисобида акс эттиринг;
ташкилотнинг молиявий натижаларига киритинг.
НМА чиқиб кетишида Счётлар режасига йўриқнома қуйидагиларни белгилайди:
улар бўйича ҳисобланган эскириш суммасини 0500 номоддий активлар амортизациясини ҳисобга олувчи счётлар дебетидан 9220 «Бошқа активларнинг чиқиб кетиши» счётига ҳисобдан чиқариш;
НМА бошланғич қийматини тегишли 0400 номоддий активларни ҳисобга олувчи счётлар кредитидан 9220 «Бошқа активларнинг чиқиб кетиши» счётига ҳисобдан чиқариш.
НМА ҳисобдан чиқаришда бухгалтерия ҳисобида ёзувларни амалга оширинг:
Дебет 9220 «Бошқа активларнинг чиқиб кетиши» Кредит 0400 «Номоддий активлар»
- бошланғич қийматининг ҳисобдан чиқарилиши;
Дебет 0500 «Номоддий активлар амортизацияси» Кредит 9220 «Бошқа активларнинг чиқиб кетиши»
- ҳисобланган эскиришни ҳисобдан чиқариш;
Дебет 8510 «Узоқ муддатли активлар бўйича тузатишлар» Кредит 9220 «Бошқа активларнинг чиқиб кетиши»
- қимматлашиш сальдосини ҳисобдан чиқариш;
Дебет 9220 «Бошқа активларнинг чиқиб кетиши» Кредит 1000 «Материаллар», 6710 «Меҳнатга ҳақ тўлаш бўйича харажатлар» ва НМА чиқиб кетиши билан боғлиқ харажатлар акс эттирилган бошқа счётлар:
- НМА чиқиб кетиши бўйича харажатларни ҳисобдан чиқариш.
9220 «Бошқа активларнинг чиқиб кетиши» счёти бўйича дебетли сальдо – бу НМА чиқиб кетишидан зарар, уни жорий ҳисобот даврида 9430 «Бошқа операцион харажатлар» счётига ҳисобдан чиқаринг. Кредитли сальдо – бу фойда бўлиб, уни 9320 «Бошқа активларнинг чиқиб кетишидан фойда» счётида акс эттиринг:
Дебет 9430 «Бошқа операцион харажатлар» Кредит 9220 «Бошқа активларнинг чиқиб кетиши»
- ҳисобдан чиқаришдан зарарни акс эттириш;
Дебет 9220 «Бошқа активларнинг чиқиб кетиши» Кредит 9320 «Бошқа активларнинг чиқиб кетишидан фойда»
- ҳисобдан чиқаришдан фойда акс эттирилди.
- бошланғич қийматни ҳисобдан чиқариш;
ҳисобланган эскиришни ҳисобдан чиқариш;
қимматлашиш сальдосини ҳисобдан чиқариш;
Дебет 8510 «Узоқ муддатли активларни қайта баҳолаш бўйича тузатишлар» Кредит 9220 «Бошқа активларнинг чиқиб кетиши»
- қайта баҳлолаш сальдосини ҳисобдан чиқариш;
Дебет 9220 «Бошқа активларнинг чиқиб кетиши» Кредит 1000 «Материаллар», 6710 «Меҳнат ҳақи бўйича ходимлар билан ҳисоблашишлар» ва НМА чиқиб кетиши билан боғлиқ харажатлар акс эттирилган бошқа счётлар.
- НМА чиқиб кетиши бўйича харажатларни ҳисобдан чиқариш;
Дебет 0600 «Узоқ муддатли инвестициялар» Кредит 9220 «Бошқа активларнинг чиқиб кетиши »
- УФ ҳиссани акс эттириш.
- чиқиб кетишдан зарарни акс эттириш;
Дебет 9220 «Бошқа активларнинг чиқиб кетиши» Кредит 9320 "** Бошқа активларнинг чиқиб кетишидан фойда**"
- чиқиб кетишдан фойдани акс эттириш.
Бухгалтерия ёзувларини амалга оширамиз:
Дебет 9220 «Бошқа активларнинг чиқиб кетиши» Кредит 0400 «Номоддий активлар» — бошланғич қийматни ҳисобдан чиқариш; Дебет 0500 «Номоддий активлар амортизацияси» Кредит 9220 «Бошқа активларнинг чиқиб кетиши» — ҳисобланган эскиришни ҳисобдан чиқариш; Дебет 8510 «Узоқ муддатли активларни қайта баҳолаш бўйича тузатишлар» Кредит 9220 «Бошқа активларнинг чиқиб кетиши» — қайта баҳолаш сальдосини ҳисобдан чиқариш; Дебет 9220 «Бошқа активларнинг чиқиб кетиши» Кредит 1000 «Материаллар», 6710 «Меҳнат ҳақи бўйича ходимлар билан ҳисоблашишлар» ва НМА чиқиб кетиши билан боғлиқ харажатлар акс эттирилган бошқа счётлар.
— НМА чиқиб кетиши бўйича харажатларни ҳисобдан чиқариш.
9210 «Асосий воситаларнинг чиқиб кетиши» счёти бўйича дебетли сальдо – зарарни жорий ҳисобот даврида 9430 «Бошқа операцион харажатлар» счётига ҳисобдан чиқаринг, кредитли сальдони – фойдани эса 9320 «Бошқа активларнинг чиқиб кетишидан фойда» счётида ҳисобдан чиқаринг.
Дебет 9430 «Бошқа операцион харажатлар» Кредит 9220 «Бошқа активларнинг чиқиб кетиши» — чиқиб кетишдан зарарни акс эттириш;
Дебет 9220 «Бошқа активларнинг чиқиб кетиши» Кредит 9320 «Бошқа активларнинг чиқиб кетишидан фойда» — чиқиб кетишдан фойдани акс эттириш.
НМА реализация қилинганда қуйидаги бухгалтерия ёзувларини амалга оширамиз:
Дебет 9220 «Бошқа активларнинг чиқиб кетиши» Кредит 1000 «Материаллар», 6710 « Меҳнат ҳақи бўйича ходимлар билан ҳисоблашишлар » ва НМА чиқиб кетиши билан боғлиқ харажатлар акс эттирилган бошқа счётлар.
Дебет 4010 «Харидорлар ва буюртмачилардан олинадиган счётлар» Кредит 9220 «Бошқа активларнинг чиқиб кетиши»
- реализациядан тушимни акс эттириш.
- реализациядан зарарни акс эттириш;
- реализациядан фойдани акс эттириш.
Дебет 6620 «Чиқиб кетаётган таъсисчиларга улушлари бўйича қарзлар»Кредит 9220 «Бошқа активларнинг чиқиб кетиши»
- чиқиб кетаётган таъсисчига НМА ўтказиш;
Дебет 8510 «Узоқ муддатли активларни қайта баҳолаш бўйича тузатишлар» Кредит 9220 « Бошқа активларнинг чиқиб кетиши »
- қайта баҳолаш сальдосини ҳисобдан чиқариш.
**Дебет 9220 " Бошқа активларнинг чиқиб кетиши **" Кредит 9320 «Бошқа активларнинг чиқиб кетишидан фойда»
Агар ўтказилаётган НМА қиймати таъсисчи олдидаги қарз суммасидан ошиб кетса, у ҳолда таъсисчи корхонага фарқни қайтаради ва НМА ҳамда таъсисчига унинг улуши бўйича қарз суммаси ўртасидага фарқ учун қўшимча ёзувларни қилиш керак.
Дебет 4890 «Боша дебиторлар қарзлари» Кредит 9220 «Бошқа активларнинг чиқиб кетиши».
Номоддий активлар бўйича ҳисобда иккита нуқта энг кўп хатога сабаб бўлади: мутлақ ҳуқуқлар тўлиқ олинмаганда активни балансга олиб қўйиш ва чиқиб кетишда жамғарилган амортизацияни бир вақтда ҳисобдан чиқаришни унутиш. Юқоридаги ёзувлар шу иккала ҳолатни ҳам аниқ кўрсатади.
Keeping платформасида номоддий активлар бўйича операциялар, амортизация жадвали ва ҳисоботлар автоматик шакллантирилади — счётлар корреспонденсиясини қўлда текшириб ўтиришга ҳожат қолмайди.

Все бухгалтерские проводки по нематериальным активам
Все проводки по НМА: покупка, создание, вклад в уставный фонд, амортизация, списание и реализация — в одном справочнике для бухгалтера.
Программное обеспечение, товарный знак, патент, лицензия — все бухгалтерские проводки по нематериальным активам от оприходования до выбытия.
Нематериальные активы (НМА) — активы, которые нельзя взять в руки, но которые приносят предприятию вполне реальный доход: программные продукты, товарные знаки, патенты, ноу-хау, права пользования. Главный вопрос в их учете обычно один — ставить актив на баланс или вести забалансовый учет. Ответ зависит от того, кому принадлежат исключительные права.
Ниже собраны все проводки по нематериальным активам — покупка, безвозмездное получение, вклад в уставный фонд, создание на предприятии, амортизация, списание, реализация и передача учредителю — в соответствии с требованиями НСБУ № 7 и № 21.
Объект интеллектуальной собственности учитывайте в составе НМА на счете 0400 «Нематериальные активы» при условии, что организации принадлежат все исключительные права.
Если на объект интеллектуальной собственности получена только часть исключительных прав, то такой объект признается нематериальным активом, полученным в пользование. Поскольку объекты интеллектуальной собственности, полученные в пользование, не приходуются на баланс организации, по ним необходимо вести забалансовый учет на счете 016 «Нематериальные активы, полученные по праву пользования» (глава 8 НСБУ № 7).
В бухучете НМА учитывайте по первоначальной стоимости.
Затраты, не включаемые в первоначальную стоимость:
— расходы, связанные с оплатой приобретенных НМА; — другие расходы, не связанные с приобретением актива.
Эти суммы признаются текущими расходами предприятия (п. 15 НСБУ № 7). Расходы по приобретению НМА отражайте по дебету счета 0830 «Приобретение нематериальных активов». На этом же счете собирайте все расходы, входящие в первоначальную стоимость НМА.
Принятие к учету, ввод в эксплуатацию НМА отражайте по дебету счетов 0410-0490 в зависимости от объекта НМА (п. 41 НСБУ № 21).
Покупку нематериальных активов учтите:
| Дебет | Кредит | Наименование операции |
| 0830 «Приобретение нематериальных активов» | 6010 «Счета к оплате поставщикам и подрядчикам» | Отражено приобретение НМА |
| 0830 «Приобретение нематериальных активов» | 6010 «Счета к оплате поставщикам и подрядчикам»,6990 «Прочие обязательства» | Отражены расходы, связанные с приобретением НМА |
| 4410 «Авансовые платежи по налогам и другим обязательным платежам в бюджет (по видам)» | 6010 «Счета к оплате поставщикам и подрядчикам» | Отражен НДС уплаченный продавцу (у плательщиков налога) |
| 6410 «Задолженность по платежам в бюджет (по видам)» | 4410 «Авансовые платежи по налогам и другим обязательным платежам в бюджет (по видам)» | Отражен зачет НДС по приобретенному НМА |
| 0400 «Нематериальные активы» | 0830 «Приобретение нематериальных активов» | Отражено принятие к учету (ввод в эксплуатацию) НМА |
| Дебет | Кредит |
| 0830 «Приобретение нематериальных активов» | 8530 «Безвозмездно полученное имущество» |
| 0400 «Нематериальные активы» | 0830 «Приобретение нематериальных активов» |
Поступление нематериальных активов безвозмездно отражайте проводками:
| 0830 «Приобретение нематериальных активов» | 8530 «Безвозмездно полученное имущество» | Отражено безвозмездное поступление НМА |
Счет 8530 «Безвозмездно полученное имущество» предназначен для обобщения информации о той части резервного капитала, которая формируется при безвозмездном получении имущества (п. 357 НСБУ №21).
Стоимость безвозмездно полученного имущества включается в резервный капитал (ст. 19 Закона о бухучете), то есть служит источником формирования имущества организации.
НМА, полученные на безвозмездной основе, увеличивают собственный капитал предприятия. Но при последующем использовании в производстве или реализации за плату таких НМА, средства со счета 8530 не списывайте. Средства со счета 8530 можно списать только при ликвидации предприятия. В этом случае сальдо по счету 8530 распределяйте между учредителями пропорционально их доле в уставном капитале организации и отражайте проводкой:
Дебет 8530 Кредит 6610 — начислены дивиденды учредителям, участникам за счет резервного капитала при ликвидации предприятия.
| 4610 «Задолженность учредителей по вкладам в уставный капитал» | 8330 «Паи и вклады» |
| 0830 «Приобретение нематериальных активов» | 4610 «Задолженность учредителей по вкладам в уставный капитал» |
Поступление нематериальных активов в качестве вклада в УФ отражайте проводками:
| 4610 «Задолженность учредителей по вкладам в уставный капитал» | 8330 «Паи и вклады» | Отражается задолженность учредителей по вкладам в УФ |
| 0830 «Приобретение нематериальных активов» | 4610 «Задолженность учредителей по вкладам в уставный капитал» | Поступили НМА в качестве вклада в УФ |
| 4410 «Авансовые платежи по налогам и другим обязательным платежам в бюджет (по видам)» | 4610 «Задолженность учредителей по вкладам в уставный капитал» | Отражен НДС по поступившим НМА (у плательщиков налога) |
| 6410 «Задолженность по платежам в бюджет (по видам)» | 4410 «Авансовые платежи по налогам и другим обязательным платежам в бюджет (по видам)» | Зачтен НДС по поступившим НМА (у плательщиков налога) |
| 0400 «Нематериальные активы» | 0830 «Приобретение нематериальных активов» | Приняты к учету (введены в эксплуатацию) НМА |
| 0830 «Приобретение нематериальных активов» | 1000 «Материалы»6010 «Счета к оплате поставщикам и подрядчикам»6990 «Прочие обязательства»6710 «Расчеты с персоналом по оплате труда»6520 «Платежи в государственные целевые фонды» и другие счета, на которых учитываются суммы расходов на создание НМА |
Принятие к учету нематериальных активов, созданных на предприятии, отражайте проводками:
| Дебет | Кредит | Наименование операций |
| 0830 «Приобретение нематериальных активов» | 1000 «Материалы»6010 «Счета к оплате поставщикам и подрядчикам»6990 «Прочие обязательства»6710 «Расчеты с персоналом по оплате труда»6520 «Платежи в государственные целевые фонды» и другие счета, на которых учитываются суммы расходов на создание НМА | Отражены в составе капитальных вложений, расходы по созданию НМА |
| 0400 «Нематериальные активы» | 0830 «Приобретение нематериальных активов» | Отражено оприходование НМА |
Накопленную амортизацию по НМА учитывайте на счете 0500 «Амортизация нематериальных активов».
В зависимости от характера использования НМА начисленную по нему амортизацию включайте в состав расходов по обычным видам деятельности, либо прочих расходов, либо в состав капитальных вложений. При этом делайте проводки:
Дебет 2000 (2300, 2500, 2700, 9400 и др.) Кредит 0500 — начислена амортизация по НМА, используемым в производстве товаров, выполнении работ, оказании услуг или торговой деятельности; Дебет 0800 Кредит 0500 — начислена амортизация по НМА, используемым в капитальных вложениях, при создании, модернизации, реконструкции других активов.
Такой порядок следует из Инструкции к плану счетов.
Одновременно со списанием стоимости НМА списывайте сумму накопленных амортизационных отчислений, если данная сумма отражалась в бухучете на счете 0500 «Амортизация нематериальных активов».
Доходы и расходы от списания НМА:
— отражайте в бухучете в том отчетном периоде, к которому они относятся;
— относите на финансовые результаты организации.
Инструкция к плана счетов при выбытии НМА предписывает:
— сумму начисленного по ним износа списывать с дебета счетов учета амортизации нематериальных активов 0500 в кредит счета 9220 «Выбытие прочих активов»;
— первоначальную стоимость НМА списывать с кредита соответствующих счетов учета нематериальных активов 0400 в дебет счета 9220 «Выбытие прочих активов».
В бухучете при списании НМА делайте проводки:
Дебет 9220 «Выбытие прочих активов» Кредит 0400 «Нематериальные активы» — списание первоначальной стоимости; Дебет 0500 «Амортизация нематериальных активов» Кредит 9220 «Выбытие прочих активов» — списание начисленного износа;
Дебет 8510 «Корректировки по переоценке долгосрочных активов» Кредит 9220 «Выбытие прочих активов» — списание сальдо дооценки;
Дебет 9220 «Выбытие прочих активов» Кредит 1000 «Материалы», 6710 «Расходы по оплате труда» и другие счета, по которым отражались расходы, связанные с выбытием НМА: — списание расходов по выбытию НМА.
Дебетовое сальдо по счету 9220 «Выбытие прочих активов» — это убыток от списания НМА, который в текущем отчетном периоде списывайте на счет 9430 «Прочие операционные расходы». Кредитовое сальдо — это прибыль, которую отражайте на счете 9320 «Прибыль от выбытия прочих активов»:
Дебет 9430 «Прочие операционные расходы» Кредит 9220 «Выбытие прочих активов» — отражение убытка от списания;
Дебет 9220 «Выбытие прочих активов» Кредит 9320 «Прибыль от выбытия прочих активов» — отражение прибыли от списания.
Делаем проводки:
Дебет 9220 «Выбытие прочих активов» Кредит 0400 «Нематериальные активы» — списание первоначальной стоимости; Дебет 0500 «Амортизация нематериальных активов» Кредит 9220 «Выбытие прочих активов» — списание начисленного износа; — списание сальдо дооценки; Дебет 8510 «Корректировки по переоценке долгосрочных активов» Кредит 9220 «Выбытие прочих активов» — списание сальдо переоценки; Дебет 9220 «Выбытие прочих активов» Кредит 1000 «Материалы», 6710 «Расходы по оплате труда» и др. счета, по которым отражались расходы, связанные с выбытием НМА — списание расходов по выбытию НМА; Дебет 0600 «Долгосрочные инвестиции» Кредит 9220 «Выбытие прочих активов»
— отражение вклада в УФ.
Дебет 9430 «Прочие операционные расходы» Кредит 9220 «Выбытие прочих активов» — отражение убытка от выбытия; Дебет 9220 «Выбытие прочих активов» Кредит 9320"Прибыль от выбытия прочих активов" — отражение прибыли от выбытия.
Дебет 9220 «Выбытие прочих активов» Кредит 0400 «Нематериальные активы» — списание первоначальной стоимости; Дебет 0500 «Амортизация нематериальных активов» Кредит 9220 «Выбытие прочих активов» — списание начисленного износа; Дебет 8510 «Корректировки по переоценке долгосрочных активов» Кредит 9220 «Выбытие прочих активов» — списание сальдо переоценки; Дебет 9220 «Выбытие прочих активов» Кредит 1000 «Материалы», 6710 «Расходы по оплате труда» и др. счета, по которым отражались расходы, связанные с выбытием НМА — списание расходов по выбытию НМА.
Дебетовое сальдо — убыток по счету 9220 «Выбытие прочих активов» в текущем отчетном периоде списывайте на счет 9430 «Прочие операционные расходы», а кредитовое сальдо — прибыль — на счет 9320 «Прибыль от выбытия прочих активов».Дебет 9430 «Прочие операционные расходы» Кредит 9220 «Выбытие прочих активов» — отражение убытка от выбытия; Дебет 9220 «Выбытие прочих активов» Кредит 9320 «Прибыль от выбытия прочих активов» — отражение прибыли от выбытия.
При реализации НМА делаем проводки:
Дебет 9220 «Выбытие прочих активов» Кредит 0400 «Нематериальные активы» — списание первоначальной стоимости; Дебет 0500 «Амортизация нематериальных активов» Кредит 9220 «Выбытие прочих активов» — списание начисленного износа; Дебет 8510 «Корректировки по переоценке долгосрочных активов» Кредит 9220 «Выбытие прочих активов» — списание сальдо дооценки; Дебет 9220 «Выбытие прочих активов» Кредит 1000 «Материалы», 6710 «Расходы по оплате труда», и др. счета, по которым отражались расходы, связанные с выбытием НМА — списание расходов по выбытию НМА; Дебет 4010 «Счета к получению от покупателей и заказчиков» Кредит 9220 «Выбытие прочих активов» — отражение выручки от реализации.
Дебетовое сальдо — убыток по счету 9220 «Выбытие прочих активов» в текущем отчетном периоде списывайте на счет 9430 «Прочие операционные расходы», а кредитовое сальдо — прибыль — на счет 9320 «Прибыль от выбытия прочих активов».Дебет 9430 «Прочие операционные расходы» Кредит 9220 «Выбытие прочих активов» — отражение убытка от реализации; Дебет 9220 «Выбытие прочих активов» Кредит 9320 «Прибыль от выбытия прочих активов» — отражение прибыли от реализации.
Дебет 6620 «Задолженность выбывающим учредителям по их доле» Кредит 9220 «Выбытие прочих активов» — передача НМА выбывающему учредителю; Дебет 9220 «Выбытие прочих активов» Кредит 0400 «Нематериальные активы» — списание первоначальной стоимости; Дебет 0500 «Амортизация нематериальных активов» Кредит 9220 «Выбытие прочих активов» — списание начисленного износа; Дебет 8510 «Корректировки по переоценке долгосрочных активов» Кредит 9220 «Выбытие прочих активов» — списание сальдо переоценки.
Дебет 9430 «Прочие операционные расходы» Кредит 9220 «Выбытие прочих активов» — отражение убытка от выбытия; Дебет 9220 «Выбытие прочих активов» Кредит 9320 «Прибыль от выбытия прочих активов» — отражение прибыли от выбытия.
Если стоимость передаваемого НМА превышает сумму задолженности учредителю, то учредитель возмещает предприятию разницу и нужно сделать дополнительную проводку на сумму разницы между стоимостью НМА и суммой задолженности учредителю по его доле:
Дебет 4890 «Задолженность прочих дебиторов» Кредит 9220 «Выбытие прочих активов».
В учете НМА чаще всего ошибаются в двух точках: ставят актив на баланс, когда получена лишь часть исключительных прав, и забывают одновременно списать накопленную амортизацию при выбытии. Приведенные выше проводки закрывают оба случая.
В платформе Keeping операции по нематериальным активам, график амортизации и отчеты формируются автоматически — корреспонденцию счетов не приходится проверять вручную.