Тадбиркорлик шаклини қандай танлаш керак: ЯТТ, МЧЖ, ХК, ОК ёки ўзини ўзи банд қилиш?
ЯТТ, МЧЖ, ХК, ОК ва ўзини ўзи банд қилиш ўртасидаги фарқлар: солиқлар, ҳисобот, жарималар ва тугатиш тартиби — 2026-йилги қонунчилик асосида.
2026-07-31
Бизнесни рўйхатдан ўтказишдан олдин танланган шакл келажакдаги ҳисобот, солиқ ва жарималарни белгилаб беради.
Тадбиркорлик фаолиятини бошлашдан олдин кўпчилик бир саволга дуч келади: қайси шаклда рўйхатдан ўтиш керак? Бизнесни ташкил этиш шаклидан келиб чиқиб, тадбиркор ҳисобот топшириш, солиқлар ва жарималар каби яна қандай қийинчиликларга дуч келиши мумкинлигини олдиндан билиб олиши мумкин. Қуйида қандай ҳолларда ЯТТ ёки МЧЖ, ХК ёки ОК танлаш керaклигини, улар ўртасидаги фарқларни ва рўйхатга олишдаги хусусиятларни кўриб чиқамиз.
ЯТТ нима?
Якка тартибдаги тадбиркор (ЯТТ) — бу юридик шахс ташкил этмасдан тадбиркорлик фаолиятини амалга оширувчи жисмоний шахс.
Агар тадбиркорнинг фаолияти ЯТТ учун рухсат этилган фаолият турлари рўйхатига кирса, айнан шу шаклда очиш маъқул ҳисобланади. Бу ҳолатда тадбиркорнинг ўзи ёки бешдан ортиқ бўлмаган ходимни ишга ёллаши мумкин.
ЯТТнинг банк ҳисобварақларидаги пуллар унинг шахсий мулки ҳисобланади — уларни шахсий ҳисобларига ҳеч қандай чекловларсиз ўтказиши мумкин.
ЯТТни Ўзбекистон Республикаси Ягона интерактив давлат хизматлари порталида (ЯИДХ) онлайн ёки исталган тумандаги Давлат хизматлари марказига (ДХМ) шахсан бориб рўйхатдан ўтказиш мумкин. ЯИДХ орқали рўйхатдан ўтиш учун Давлат хизматлари марказидан электрон рақамли имзо (ЭРИ) олишингиз керак.
ЯТТни рўйхатдан ўтказиш учун керак бўладиган ҳужжатлар:
- паспорт;
- ЖШШИР (жисмоний шахснинг шахсий идентификация рақами) кўрсатилган аризани тўлдириш;
- давлат божи тўланганлигини тасдиқловчи ҳужжат (тўлов квитанцияси). Бож 1 БҲМ миқдорида бўлиб, 2026 йил ҳолатига кўра 412 000 сўмни ташкил этади (2026 йил 1 сентябрдан — 440 000 сўм); онлайн рўйхатдан ўтишда 10% чегирма мавжуд (тахминан 370 800 сўм).
МЧЖ нима?
Масъулияти чекланган жамият (МЧЖ) — жисмоний ёки юридик шахслар, Ўзбекистон резидентлари ва норезидентлари томонидан ташкил этилиши мумкин бўлган тижорат ташкилоти.
МЧЖ таъсисчилар сони бўйича чекловга эга — эллик кишидан ошмаслиги керак. Аммо фаолият турлари бўйича ҳеч қандай чекловга эга эмас: ҳар қандай қонуний бизнес билан шуғулланиши мумкин.
ЯТТдан фарқли ўлароқ, МЧЖ ҳисобварақларидаги барча пуллар юридик шахсга тегишли бўлиб, фақат жамият эҳтиёжларига — иш ҳақи, ижара, коммунал хизматлар ёки бизнесни юритишга сарфланиши мумкин.
Қандай очилади:
- Устав капитали миқдори кўрсатилган Уставни тайёрлаш;
- Директорни тайинлаш ва у билан белгиланган тартибда шартнома имзолаш;
- Бухгалтер ёки бухгалтерия фирмасини ёллаш ва улар билан расмий шартнома тузиш;
- Офис учун ижара шартномасини тузиш ёки ўзингизнинг нотурар мулкингиз бўлса, унинг юридик манзилини кўрсатиш. Таъсисчининг яшаш жойи МЧЖнинг юридик манзили бўла олмайди;
- Иқтисодий жиҳатдан маъқул фаолият турини танлаш;
- Жамиятга ном қўйиш ва муҳр тайёрлаш;
- Корпоратив банк ҳисоб рақамини очиш;
- 1 БҲМ (2026 йилда 412 000 сўм) миқдорида бож тўловини амалга ошириш; онлайн рўйхатдан ўтишда 10% чегирма қўлланилади.
Очиш учун аризани ЯИДХ орқали топширишингиз ёки шахсан ДХМга келишингиз мумкин.
ЯТТ ва МЧЖларни солиққа тортиш хусусиятлари
ЯТТ ёки МЧЖдан қай бирини танлашда тадбиркор жамият ва якка тартибдаги тадбиркорлар тўлаши керак бўлган солиқлар билан танишиши керак. 2026 йилдан бошлаб солиқ тизимида бир қатор муҳим ўзгаришлар амалга киритилди.
2026 йилдаги асосий ўзгаришлар:
- 2026 йил 1 январдан ЯТТ учун айланмадан олинадиган солиқ ставкаси ягона — жами йиллик даромаднинг 1 фоизи қилиб белгиланди (25.12.2025-й. ЎРҚ-1108-сон қонун, 12.08.2025-й. ПҚ-247-сон қарор). ЯТТлар учун аввал амал қилган қатъий белгиланган ЖШДС бекор қилинди. Бу имтиёзли 1% ставкани фақат йиллик даромади 1 миллиард сўмдан ошмаган ЯТТлар қўллай олади;
- ўзини ўзи банд қилган шахслар учун илгари амал қилган, даромади 100 млн сўмгача бўлганда солиқдан озод этувчи чегара 2026 йилдан бекор қилинди — энди улар ҳам даромаднинг биринчи сўмидан бошлаб 1% ставкада айланмадан олинадиган солиқ тўлайди;
- 2026 йил 1 июндан умумбелгиланган солиқ режимига (ҚҚС ва фойда солиғи) ўтиш чегараси юридик шахслар учун 1 млрд сўмдан базавий ҳисоблаш миқдорининг 12 минг баравари — тахминан 5 млрд сўмга (аниқ кўрсаткич амалдаги БҲМга қараб ҳисобланади) оширилди (26.05.2026-й. ПФ-100-сон фармони). ЯТТ учун айланмадан олинадиган солиқнинг юқори чегараси эса 1 млрд сўмлигича қолди;
- умумий овқатланиш, савдо ва хизмат кўрсатиш соҳалари учун соддалаштирилган ҚҚС жорий этилди: тадбиркор ихтиёрий равишда 6% ставкада ҚҚС тўлаб, фойда солиғидан озод бўлиши мумкин.
Эслатма: ЯТТ ва ўзини ўзи банд қилганлар 1% ставка бўйича солиқ тўлаганда, айланмадан олинадиган солиқни пасайтиришга оид бошқа имтиёзлар қўлланилмайди.
ЯТТ ва МЧЖлар учун ҳисобот топширишдаги фарқлар
ЯТТлар учун қонунда соддалаштирилган ҳисоботлар назарда тутилган:
- йиллик даромади 1 млрд сўмгача бўлганда, айланмадан олинадиган солиқ (1% ставка) бўйича ҳисобот топширади;
- тўлов ташкилотларининг рақамли платформалари орқали ишлайдиган ЯТТ ва ўзини ўзи банд қилганлар учун 1 млрд сўмгача бўлган даромадлар бўйича солиқни ҳисоблаш ва ҳисоботни тақдим этиш жавобгарлиги солиқ агентлари — тўлов ташкилотлари зиммасига юкланган (2026 йилдан);
- даромади 1 млрд сўмдан ортиқ бўлса, даромад ва ҚҚС бўйича стандарт солиқ ҳисоботини топширади.
МЧЖлар учун (йиллик айланмаси белгиланган чегарадан ошганда) ҳеч қандай имтиёз мавжуд эмас — улар стандарт солиқ ҳисоботларини тақдим этишлари керак.
Жарималар
ЯТТ ва МЧЖларга қонунбузарликлар учун жарималар назарда тутилган. Жарима миқдори базавий ҳисоблаш миқдорига (БҲМ) асосан ҳисобланади. 2026 йил ҳолатида 1 БҲМ = 412 000 сўм (2026 йил 1 сентябрдан — 440 000 сўм).
2026 йил апрелида Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексга киритилган ўзгартиришларга кўра, солиқ тўлашдан бўйин товлаш учун жарималар қуйидагича оширилди:
| Қонунбузарлик тури | Ким учун | Жарима миқдори |
| Солиқ тўлашдан бўйин товлаш | Жисмоний шахслар (жумладан ЯТТ) | 25 БҲМгача |
| Солиқ тўлашдан бўйин товлаш | Мансабдор шахслар | 50 БҲМгача |
| Иш ҳақини тўлашни кечиктириш | Ташкилот (МЖК 49-моддаси) | 5 дан 10 БҲМгача |
| Кадрлар ҳисобини юритишдаги қоидабузарлик | Иш берувчи (МЖК 49-моддаси) | 2 дан 10 БҲМгача |
Муҳим: бошқа жарима миқдорлари ҳам 2026 йилда қайта кўриб чиқилган бўлиши мумкин, шу боис аниқ рақамларни амалдаги кодексдан текшириб олиш тавсия этилади.
ЯТТ ва МЧЖларни тугатишдаги фарқ
ЯТТни ёпиш осонроқ:
- ЯТТни ёпиш тўғрисидаги аризани Давлат хизматлари марказига (ДХМ) тақдим этиш;
- тадбиркор тўловлар учун фойдаланган банк ҳисобварағи ёпилганлигини тасдиқловчи маълумотномани илова қилиш;
- давлат органи аризани олгач солиқ органига сўров юборади — жавоб олиш учун икки кунгача вақт кетади;
- солиқ органидан билдиришнома келгач, ДХМ бир кун ичида ЯТТ фаолиятини тугатиш тўғрисида маълумот киритади;
- сўнгра ДХМ ариза берган ЯТТни бир кун муддатда фаолияти тугатилганлиги тўғрисида хабардор қилади.
Умуман ЯТТни тугатиш учун жами 5 иш кунигача вақт кетади.
Тижорат ташкилотини тугатиш учун ЯТТ каби битта ариза етарли эмас:
- аризани ЯИДХ портали орқали ёки шахсан ДХМга келиб топширасиз;
- давлат органи МЧЖ тугатиш жараёнида эканлигини реестрга киритади. Тугатиш эълонида кредиторларнинг ариза бериш муддати кўрсатилади — эълон қилинган кундан бошлаб икки ой ёки ундан кўпроқ;
- жамият фаолиятини тўхтатади, солиқ идораси тафтиш ўтказади, тугатувчи ходимлар билан ҳисоб-китоб қилади;
- оралиқ баланс тасдиқланади;
- кредиторларнинг талаблари қаноатлантирилади;
- ҳисобланган солиқ ва йиғимлар тўланади.
Барча тўловлар амалга оширилгач МЧЖ ёпилади. Бу жараёнга ўртача 3–9 ой кетади.
Нимани очган мақулроқ: ЯТТ ёки МЧЖ?
Якка тартибдаги тадбиркор ва масъулияти чекланган жамиятни асосий кўрсаткичлар бўйича таққослаб чиқамиз:
| Мезон | ЯТТ | МЧЖ |
| Юридик шахс мақоми | Йўқ — жисмоний шахс | Бор |
| Таъсисчилар сони | Фақат 1 киши | 1 дан 50 кишигача |
| Жавобгарлик | Шахсий мол-мулки билан | Устав капитали доирасида |
| Фаолият турлари | Фақат рухсат этилган рўйхат бўйича | Чекланмаган, ҳар қандай қонуний фаолият |
| Ходимлар сони | 5 тагача | Чекланмаган |
| Солиқ (2026) | Айланмадан 1% (йиллик 1 млрд сўмгача) | 4% айланма ёки умумбелгиланган режим (ҚҚС + фойда солиғи) |
| Ҳисоб рақамидаги маблағ | Шахсий мулк, эркин фойдаланиш мумкин | Фақат жамият эҳтиёжлари учун |
| Рўйхатдан ўтиш божи | 1 БҲМ (10% онлайн чегирма билан) | 1 БҲМ (10% онлайн чегирма билан) |
| Тугатиш муддати | ~5 иш куни | 3–9 ой |
Кўриниб турибдики, ЯТТ — тезкор очиш, оддий солиқ ва ёпиш учун қулай, МЧЖ эса каттароқ жамоа, чекланмаган фаолият турлари ва инвесторлар билан ишлаш учун мос.
Хусусий корхона (ХК) нима?
Хусусий корхона — бир шахс томонидан очиладиган ва бошқариладиган тижорат ташкилоти.
Қандай ҳолларда ХК рўйхатдан ўтказиш афзалроқ:
- корхона эгаси фақат ўзи бошқаришни режалаштирганда. ХКда эгадан бошқа одам раҳбар бўла олмайди;
- таъсисчи фақат бир жисмоний шахс бўлиши мумкин;
- ХК фаолият турлари ЯТТ рўйхатига кирмаган бўлиши керак. ХКга МЧЖ каби фаолият бўйича ҳеч қандай чеклов йўқ.
Бизнес эгаси бизнесни шерикларсиз олиб бориш ва фаолият турларида чекланмаслик учун ХК очади.
ХКни ЯИДХ орқали ёки ДХМга шахсан мурожаат қилиб очиш мумкин, бунинг учун: Уставни ишлаб чиқиш ва устав капиталини яратиш; корхонага ном қўйиш; ариза тўлдириш; божни тўлаш. Онлайн ариза беришда ҳужжатлар электрон шаклда, шахсан мурожаатда қоғоз шаклида илова қилинади. ХК учун солиқ имтиёзлари йўқ — улар МЧЖ билан бир хил солиқларни тўлайди.
Оилавий корхона (ОК) нима?
Оилавий корхона — оила аъзолари томонидан бошқариладиган бизнес. Улар юридик шахс сифатида ҳам, уни ташкил этмасдан ҳам фаолият юритиши мумкин.
Қандай ҳолларда оилавий тадбиркорлик афзалроқ:
- оиланинг камида икки аъзоси тадбиркорлик фаолиятини юритишни режалаштирганда (камроқ бўлса, ОК сифатида рўйхатга олинмайди);
- корхона даромад олиш учун оила мулкидан фойдаланишни режалаштирганда (масалан, уй меҳмонхонасида хоналарни ижарага бериш);
- танланган фаолият турлари ЯТТга рухсат этилган рўйхатга кирмаганда.
ОК оилавий бизнес билан шуғулланиб, бир жамоа бўлиб ишлашни хоҳлаганда ва бегоналарни қўшишни истамаганда оптимал ҳисобланади.
Қандай очилади: ном танлаш; устав капитали (ким қанча мол-мулк қўшиши) ва иштирокчиларни аниқлаш; таъсис шартномасини тузиш; корхона жойлашувини аниқлаш (оилага тегишли ёки шартнома бўйича ижарага олинган турар/нотурар жой); ЯИДХда ариза тўлдириш ёки шахсан ДХМга келиш; божни тўлаш.
ОКлар худди МЧЖ каби солиқ тўлайди.
Ўзини ўзи банд қилиш нима?
ЯТТ ёки МЧЖ билан таққослаганда, ўзини ўзи банд қилиш муайян тоифадаги тадбиркорлар учун ўзига хос афзалликларга эга.
Ўзини ўзи банд қилиш мақомини қачон танлаш керак:
- тадбиркор ўзи учун ишлашни ва ходим ёлламасликни режалаштирганда;
- ўзини ўзи банд қиладиган шахслар учун рухсат этилган фаолият турларидан бири билан шуғулланганда (2026 йилдан бу рўйхат 104 тадан 72 тага қисқартирилган, бироқ маркетплейсларда товар сотиш каби баъзи янги йўналишлар қўшилган);
- паст солиқ юкини хоҳлаганда.
2026 йилдан бошлаб ўзини ўзи банд қилганлар учун солиқ тартиби тубдан ўзгарди: илгари амал қилган, даромади 100 млн сўмгача бўлганда солиқдан озод этувчи чегара бекор қилинди. Энди ўзини ўзи банд қилган ҳар бир шахс даромаднинг биринчи сўмидан бошлаб 1% ставкада айланмадан олинадиган солиқ тўлайди (пенсия жамғарилиши учун бундан ташқари ихтиёрий ижтимоий солиқ тўлаш имконияти сақланиб қолган). Юридик шахслар билан электрон ҳужжат айланиши орқали ишлайдиган ўзини ўзи банд қилганлар 2026 йилда ЯТТ мақомига ўтказилди.
Қандай очилади: солиқ идорасига шахсан бориш; ёки солиқ тўловчининг шахсий кабинети орқали онлайн, ёхуд Солиқ мобил иловаси орқали рўйхатдан ўтиш.
Ўзини ўзи банд қилганлар солиқ ҳисоботларини тақдим этмайди ва бухгалтерия ҳисобини юритиши шарт эмас.
Рўйхатдан ўтишнинг қайси шаклини танлаш керак?
Агар тадбиркор ёлланма ишчиларсиз ёлғиз ишлашни режалаштирса, ЯТТ ёки ўзини ўзи банд қилишни кўриб чиқиши лозим — бу шакллар соддалаштирилган солиқ ва ҳисобот тизимига эга.
Агар керакли фаолият ЯТТлар учун рухсат этилган турга кирмаса, ХК, ОК ёки МЧЖ ўртасида танлаш керак бўлади. Оилавий бизнес учун ОК энг мақбул — бегоналарни жалб қилмасдан жамоада ишлайдиганларга мос. Агар бизнес ривожланаётган бўлса ва кўпроқ ходим ҳамда таъсисчи керак бўлса, МЧЖ мос келади.
Барча беш шаклни умумий кўринишда қуйидаги жадвалда солиштириш мумкин:
| Шакл | Кимларга мос | Таъсисчилар | Солиқ (2026) | Ҳисобот |
|---|---|---|---|---|
| ЯТТ | Ёлғиз ишловчи, рухсат этилган фаолият тури | 1 жисмоний шахс | Айланмадан 1% (1 млрд сўмгача) | Соддалаштирилган |
| МЧЖ | Ўсаётган бизнес, кўп таъсисчи/ходим | 1–50 киши | 4% айланма ёки умумбелгиланган режим | Стандарт |
| ХК | Ёлғиз ишловчи, фаолият ЯТТ рўйхатига кирмаса | 1 жисмоний шахс | МЧЖ билан бир хил | Стандарт |
| ОК | Оилавий жамоа (камида 2 аъзо) | Оила аъзолари | МЧЖ билан бир хил | Стандарт |
| Ўзини ўзи банд қилиш | Ходимсиз, рухсат этилган йўналиш | 1 жисмоний шахс | Айланмадан 1% (биринчи сўмдан) | Талаб қилинмайди |
Шакл танлангач, кейинги қадам — ҳисобни тўғри юритиш
Қайси шаклни танламанг, деярли барчасида (ўзини ўзи банд қилишдан ташқари) ҳисобот топшириш, солиқларни ҳисоблаш ва муддатларни назорат қилиш мажбурияти қолади. Айнан шу босқичда кўп тадбиркорлар вақт йўқотади ва хатоларга йўл қўяди.
Keeping — RealSoft томонидан ишлаб чиқилган онлайн бухгалтерия платформаси — ана шу ишни соддалаштиради. Платформа ҳисоботлар, далолатномаларни шакллантириш ва солиштиришни автоматик бажаради, календар бўлими эса ҳисобот муддатларини олдиндан эслатиб туради. Дашборд орқали даромад ва харажат динамикаси, дебитор/кредитор қарздорлик ва пул оқимларини бир саҳифада кузатасиз. Telegram бот интеграцияси ҳужжатларни бир неча сонияда олиш ва уларни мобил қурилмада ЭРИ калити билан имзолаш имконини беради. Аутсорс бухгалтерлар бир нечта мижоз ташкилотини битта кабинетга жамлаб бошқариши мумкин.
Маълумотлар Ўзбекистон ҳукумат порталлари жойлашган Tier-3 стандартидаги серверларда сақланади, 24/7 мониторинг ва тизимга киришда мажбурий Google 2FA билан ҳимояланади.
Бизнес шаклини танлаш — бу бир мартали қарор эмас, у келажакдаги солиқ юки, ҳисобот мураккаблиги ва жавобгарлик даражасини белгилайди. Ёлғиз ишлайдиганлар учун ЯТТ ёки ўзини ўзи банд қилиш, оилавий жамоа учун ОК, ўсиб бораётган бизнес учун МЧЖ кўпинча энг мантиқий танлов бўлади.
Шаклни танлагач, ҳисобни замонавий воситалар билан юритинг. Агар сиз ҳам бухгалтерияни соддалаштириб, вақт ва ресурсларни тежашни хоҳласангиз, Keeping платформасини бепул синаб кўринг.
Ушбу мақола 2026 йилдаги қонунчилик ҳужжатлари асосида тайёрланди. Солиқ ставкалари ва қонунлар ўзгариши мумкин, шу сабабли ҳар доим сўнгги расмий манбаларни текшириш тавсия этилади.

Как выбрать форму предпринимательства: ИП, ООО, ЧП, семейное предприятие или самозанятость?
Разница между ИП, ООО, частным и семейным предприятием и самозанятостью: налоги, отчётность, штрафы и порядок ликвидации — по законам 2026 года.
2026-07-31
28
Tadbirkorlik shaklini qanday tanlash kerak: YaTT, MChJ, XK, OK yoki o'zini o'zi band qilish?
Форма, выбранная перед регистрацией бизнеса, определяет будущую отчётность, налоги и штрафы.
Перед началом предпринимательской деятельности многие сталкиваются с одним вопросом: в какой форме зарегистрироваться? Исходя из формы организации бизнеса, предприниматель может заранее узнать, с какими сложностями — сдачей отчётности, налогами, штрафами — ему придётся столкнуться. Ниже мы разберём, в каких случаях стоит выбирать ИП или ООО, ЧП или семейное предприятие, в чём разница между ними и какие есть особенности регистрации.
Что такое ИП?
Индивидуальный предприниматель (ИП) — это физическое лицо, осуществляющее предпринимательскую деятельность без образования юридического лица.
Если деятельность предпринимателя входит в перечень видов деятельности, разрешённых для ИП, целесообразнее открывать бизнес именно в этой форме. В этом случае предприниматель может работать сам или нанять не более пяти работников.
Деньги на банковских счетах ИП считаются его личной собственностью — их можно переводить на личные счета без каких-либо ограничений.
Зарегистрировать ИП можно онлайн через Единый портал интерактивных государственных услуг (ЕПИГУ) либо лично обратившись в Центр государственных услуг (ЦГУ) любого района. Для регистрации через ЕПИГУ нужно получить электронную цифровую подпись (ЭЦП) в Центре государственных услуг.
Документы, необходимые для регистрации ИП:
• паспорт;
• заполненное заявление с указанием ПИНФЛ (персонального идентификационного номера физического лица);
• документ, подтверждающий уплату государственной пошлины (квитанция об оплате). Пошлина составляет 1 БРВ, что по состоянию на 2026 год равно 412 000 сумов (с 1 сентября 2026 года — 440 000 сумов); при онлайн-регистрации действует скидка 10% (примерно 370 800 сумов).
Что такое ООО?
Общество с ограниченной ответственностью (ООО) — коммерческая организация, которая может быть создана физическими или юридическими лицами, резидентами и нерезидентами Узбекистана.
ООО имеет ограничение по числу учредителей — не более пятидесяти человек. При этом никаких ограничений по видам деятельности нет: можно заниматься любым законным бизнесом.
В отличие от ИП, все деньги на счетах ООО принадлежат юридическому лицу и могут расходоваться только на нужды общества — зарплату, аренду, коммунальные услуги или ведение бизнеса.
Как открыть:
• подготовить устав с указанием размера уставного капитала;
• назначить директора и заключить с ним трудовой договор в установленном порядке;
• нанять бухгалтера или бухгалтерскую фирму и заключить с ними официальный договор;
• заключить договор аренды офиса либо, если у вас есть собственное нежилое помещение, указать его юридический адрес. Место жительства учредителя не может быть юридическим адресом ООО;
• выбрать экономически целесообразный вид деятельности;
• дать обществу название и изготовить печать;
• открыть корпоративный банковский счёт;
• уплатить пошлину в размере 1 БРВ (в 2026 году — 412 000 сумов); при онлайн-регистрации действует скидка 10%.
Подать заявление на открытие можно через ЕПИГУ или лично обратившись в ЦГУ.
Особенности налогообложения ИП и ООО
При выборе между ИП и ООО предпринимателю следует ознакомиться с налогами, которые обязаны платить общество и индивидуальный предприниматель. С 2026 года в налоговую систему внесён ряд важных изменений.
Основные изменения 2026 года:
• с 1 января 2026 года для ИП установлена единая ставка налога с оборота — 1% от совокупного годового дохода (Закон №ЗРУ-1108 от 25.12.2025, Постановление №ПКМ-247 от 12.08.2025). Ранее действовавший фиксированный НДФЛ для ИП отменён. Эту льготную ставку в 1% могут применять только ИП с годовым доходом не более 1 миллиарда сумов;
• порог, ранее освобождавший самозанятых лиц от налога при доходе до 100 млн сумов, отменён с 2026 года — теперь они тоже платят налог с оборота по ставке 1% с первого сума дохода;
• с 1 июня 2026 года порог перехода на общеустановленный режим налогообложения (НДС и налог на прибыль) для юридических лиц повышен с 1 млрд сумов до двенадцати тысяч базовых расчётных величин — примерно до 5 млрд сумов (точный показатель рассчитывается исходя из действующего размера БРВ) (Указ Президента №УП-100 от 26.05.2026). При этом верхний порог для уплаты налога с оборота по ИП остался на уровне 1 млрд сумов;
• для сфер общественного питания, торговли и услуг введён упрощённый порядок уплаты НДС: предприниматель может добровольно платить НДС по ставке 6% и быть освобождён от налога на прибыль.
Важно: при уплате налога по ставке 1% для ИП и самозанятых другие льготы по снижению налога с оборота не применяются.
Различия в сдаче отчётности для ИП и ООО
Для ИП законом предусмотрена упрощённая отчётность:
• при годовом доходе до 1 млрд сумов подаётся отчётность по налогу с оборота (ставка 1%);
• для ИП и самозанятых, работающих через цифровые платформы платёжных организаций, ответственность за расчёт налога и подачу отчётности по доходам до 1 млрд сумов возложена на налоговых агентов — платёжные организации (с 2026 года);
• при доходе свыше 1 млрд сумов подаётся стандартная налоговая отчётность по доходу и НДС.
Для ООО (при превышении установленного годового порога оборота) никаких льгот не предусмотрено — они обязаны подавать стандартную налоговую отчётность.
Штрафы
Для ИП и ООО предусмотрены штрафы за нарушения законодательства. Размер штрафа рассчитывается исходя из базовой расчётной величины (БРВ). По состоянию на 2026 год 1 БРВ = 412 000 сумов (с 1 сентября 2026 года — 440 000 сумов).
Согласно изменениям, внесённым в апреле 2026 года в Кодекс об административной ответственности, штрафы за уклонение от уплаты налогов были увеличены следующим образом:
Вид нарушенияДля когоРазмер штрафа
Уклонение от уплаты налоговФизические лица (включая ИП)До 25 БРВ
Уклонение от уплаты налоговДолжностные лицаДо 50 БРВ
Задержка выплаты заработной платыОрганизация (ст. 49 КоАО)От 5 до 10 БРВ
Нарушения в ведении кадрового учётаРаботодатель (ст. 49 КоАО)От 2 до 10 БРВ
Важно: другие размеры штрафов также могли быть пересмотрены в 2026 году, поэтому точные цифры рекомендуется уточнять по действующему кодексу.
Различия в ликвидации ИП и ООО
Закрыть ИП проще:
• подать в Центр государственных услуг (ЦГУ) заявление о закрытии ИП;
• приложить справку, подтверждающую закрытие банковского счёта, использовавшегося для расчётов;
• государственный орган после получения заявления направляет запрос в налоговый орган — на получение ответа уходит до двух дней;
• после поступления уведомления от налогового органа ЦГУ в течение одного дня вносит информацию о прекращении деятельности ИП;
• затем ЦГУ в течение одного дня уведомляет подавшего заявление ИП о прекращении деятельности.
В целом на закрытие ИП уходит до 5 рабочих дней.
Для ликвидации коммерческой организации одного заявления, как в случае с ИП, недостаточно:
• заявление подаётся через портал ЕПИГУ или лично в ЦГУ;
• государственный орган вносит в реестр сведения о том, что ООО находится в процессе ликвидации. В объявлении о ликвидации указывается срок подачи требований кредиторами — два месяца и более со дня публикации;
• общество прекращает деятельность, налоговый орган проводит проверку, производится расчёт с ликвидационными сотрудниками;
• утверждается промежуточный баланс;
• удовлетворяются требования кредиторов;
• уплачиваются начисленные налоги и сборы.
После проведения всех расчётов ООО закрывается. Этот процесс в среднем занимает 3–9 месяцев.
Что лучше открыть: ИП или ООО?
Сравним индивидуального предпринимателя и общество с ограниченной ответственностью по ключевым показателям:
КритерийИПООО
Статус юридического лицаНет — физическое лицоЕсть
Число учредителейТолько 1 человекОт 1 до 50 человек
ОтветственностьЛичным имуществомВ пределах уставного капитала
Виды деятельностиТолько по разрешённому перечнюНе ограничены, любая законная деятельность
Число сотрудниковДо 5 человекНе ограничено
Налог (2026)1% с оборота (при доходе до 1 млрд сумов в год)4% с оборота либо общеустановленный режим (НДС + налог на прибыль)
Средства на счётеЛичная собственность, можно использовать свободноТолько на нужды общества
Пошлина за регистрацию1 БРВ (со скидкой 10% онлайн)1 БРВ (со скидкой 10% онлайн)
Срок ликвидации~5 рабочих дней3–9 месяцев
Как видно, ИП удобен для быстрого старта, простого налогообложения и лёгкого закрытия, тогда как ООО больше подходит для более крупной команды, неограниченных видов деятельности и работы с инвесторами.
Что такое частное предприятие (ЧП)?
Частное предприятие — коммерческая организация, открываемая и управляемая одним лицом.
В каких случаях предпочтительнее регистрировать ЧП:
• когда владелец предприятия планирует управлять им только сам. В ЧП руководителем не может быть никто, кроме владельца;
• учредителем может быть только одно физическое лицо;
• виды деятельности ЧП не должны входить в перечень, разрешённый для ИП. Для ЧП, как и для ООО, никаких ограничений по видам деятельности нет.
Владелец бизнеса открывает ЧП, чтобы вести бизнес без партнёров и не быть ограниченным в видах деятельности.
Открыть ЧП можно через ЕПИГУ или лично обратившись в ЦГУ, для этого нужно: разработать устав и сформировать уставный капитал; дать предприятию название; заполнить заявление; уплатить пошлину. При онлайн-подаче документы прилагаются в электронном виде, при личном обращении — в бумажном. Налоговых льгот для ЧП не предусмотрено — они платят те же налоги, что и ООО.
Что такое семейное предприятие (СП)?
Семейное предприятие — бизнес, которым управляют члены семьи. Они могут вести деятельность как в форме юридического лица, так и без его образования.
В каких случаях предпочтительнее семейное предпринимательство:
• когда как минимум два члена семьи планируют вести предпринимательскую деятельность (при меньшем числе регистрация в качестве СП невозможна);
• когда предприятие планирует использовать семейное имущество для получения дохода (например, сдача комнат в аренду в домашней гостинице);
• когда выбранные виды деятельности не входят в перечень, разрешённый для ИП.
СП оптимально, когда семья хочет заниматься семейным бизнесом, работать одной командой и не желает привлекать посторонних.
Как открыть: выбрать название; определить уставный капитал (кто сколько имущества вносит) и участников; заключить учредительный договор; определить местонахождение предприятия (принадлежащее семье или арендованное по договору жилое/нежилое помещение); заполнить заявление на ЕПИГУ или лично обратиться в ЦГУ; уплатить пошлину.
СП платят налоги так же, как и ООО.
Что такое самозанятость?
По сравнению с ИП и ООО, самозанятость имеет свои преимущества для определённой категории предпринимателей.
Когда стоит выбирать статус самозанятого:
• когда предприниматель планирует работать на себя и не нанимать сотрудников;
• когда деятельность входит в перечень видов, разрешённых для самозанятых лиц (с 2026 года этот перечень сокращён со 104 до 72 позиций, однако добавлены некоторые новые направления, например продажа товаров на маркетплейсах);
• когда важна низкая налоговая нагрузка.
С 2026 года порядок налогообложения самозанятых лиц кардинально изменился: ранее действовавший порог, освобождавший от налога при доходе до 100 млн сумов, отменён. Теперь каждый самозанятый платит налог с оборота по ставке 1% с первого сума дохода (при этом сохраняется возможность добровольно уплачивать социальный налог для накопления пенсионного стажа). Самозанятые, работающие с юридическими лицами через электронный документооборот, в 2026 году переведены на статус ИП.
Как оформить: лично обратиться в налоговый орган; либо зарегистрироваться онлайн через личный кабинет налогоплательщика или через мобильное приложение «Солиқ».
Самозанятые не подают налоговую отчётность и не обязаны вести бухгалтерский учёт.
Какую форму регистрации выбрать?
Если предприниматель планирует работать в одиночку, без наёмных работников, стоит рассмотреть ИП или самозанятость — эти формы имеют упрощённую систему налогообложения и отчётности.
Если нужный вид деятельности не входит в перечень, разрешённый для ИП, придётся выбирать между ЧП, СП или ООО. Для семейного бизнеса оптимальным вариантом будет СП — подходит тем, кто хочет работать командой, не привлекая посторонних. Если бизнес развивается и требуется больше сотрудников и учредителей, подойдёт ООО.
Все пять форм в сводном виде можно сравнить в следующей таблице:
ФормаКому подходитУчредителиНалог (2026)Отчётность
ИПРаботающим в одиночку, с разрешённым видом деятельности1 физическое лицо1% с оборота (до 1 млрд сумов)Упрощённая
ОООРастущему бизнесу, с несколькими учредителями/сотрудниками1–50 человек4% с оборота либо общеустановленный режимСтандартная
ЧПРаботающим в одиночку, если деятельность не входит в перечень ИП1 физическое лицоКак у ОООСтандартная
СПСемейной команде (от 2 членов семьи)Члены семьиКак у ОООСтандартная
СамозанятостьБез сотрудников, с разрешённым направлением деятельности1 физическое лицо1% с оборота (с первого сума)Не требуется
После выбора формы — следующий шаг: правильное ведение учёта
Какую бы форму вы ни выбрали, почти во всех из них (кроме самозанятости) остаётся обязанность сдавать отчётность, рассчитывать налоги и контролировать сроки. Именно на этом этапе многие предприниматели теряют время и допускают ошибки.
Keeping — онлайн-платформа для бухгалтерии, разработанная RealSoft, — упрощает именно эту работу. Платформа автоматически формирует отчёты, акты сверки и сверяет расчёты, а раздел календаря заранее напоминает о сроках сдачи отчётности. Через дашборд вы отслеживаете динамику доходов и расходов, дебиторскую/кредиторскую задолженность и денежные потоки на одной странице. Интеграция с Telegram-ботом позволяет получать документы за считаные секунды и подписывать их ключом ЭЦП прямо с мобильного устройства. Аутсорс-бухгалтеры могут вести несколько клиентских организаций в одном кабинете.
Данные хранятся на серверах стандарта Tier-3, расположенных там же, где и государственные порталы Узбекистана, с круглосуточным мониторингом и обязательной двухфакторной аутентификацией Google при входе в систему.
Выбор формы бизнеса — это не разовое решение, оно определяет будущую налоговую нагрузку, сложность отчётности и уровень ответственности. Для тех, кто работает в одиночку, чаще всего наиболее логичным выбором становится ИП или самозанятость, для семейной команды — семейное предприятие, для растущего бизнеса — ООО.
Выбрав форму, ведите учёт с помощью современных инструментов. Если вы тоже хотите упростить бухгалтерию и сэкономить время и ресурсы, попробуйте платформу Keeping бесплатно.
Данная статья подготовлена на основе законодательных актов 2026 года. Налоговые ставки и законы могут изменяться, поэтому всегда рекомендуется сверяться с последними официальными источниками.